Komentarze: 0
Szkodniki atakują nasze rośliny, przez co mamy mniejsze plony. Jednak trzeba wiedzieć jak się ich skutecznie pozbyć. Przedstawiamy listę najczęściej spotykanych szkodników w ogrodzie. Naturalne oraz chemiczne sposoby ich zwalczania.
Szkodnik jabłoni:
Bawełnica korówka łac. Eriosoma lanigerum
To są mszyce, które uwielbiają żerować na młodych pędach oraz pozostałych konarach jabłoni. W zależności od swojego stopnia rozwoju mogą mieć formę bezskrzydłą lub uskrzydloną. Osobniki bez skrzydeł mają ubarwienie brunatne, natomiast mszyce ze skrzydłami przybierają barwę brunatno-czarną.
Jak atakują?
Zaczynają od rozmnażania. Larwy znajdują się najczęściej w świeżych ranach po cięciu gałęzi, przy wilkach oraz odrostach korzeniowych. Ich żerowanie wywołuje na roślinie rakowate rany. Przez to rośliny są mniej odporne na mróz. W miejscach występowania mszyc zauważymy biały, woskowy nalot z kłaczkami. W skrócie ich żerowanie wywołuje deformację pni oraz tworzenie się różnych narośli.
Jak je zwalczyć?
Ich naturalnym wrogiem jest skorek pospolity (Forficula auricularia). Jeżeli jednak ta naturalna metoda nie pomaga, należy przeprowadzić oprysk środkami owadobójczymi. Trzeba tylko wybrać odpowiedni preparat.
Szkodnik gruszy:
Miodówka gruszowa
To owad o ciele długości 4,5 mm, pomarańczowe, posiadające dość duże skrzydła. Larwa jest żółtawa, ma długość około 4 mm, następnie przyjmuje barwę jasno lub ciemnobrązową.
Owady nakłuwają liście grusz. Ich ślina powoduje skręcanie się liści i marszczenie blaszek liściowych. To znów hamuje wzrost pędów i powoduje usychanie gałęzi i drzew. Miodówki są powodują różne choroby powodującej zamieranie grusz. Trzeba wytępić tego szkodnika zaraz po tym, jak się pojawi w sadzie.
Jak je zwalczać?
Najlepiej zwalczać larwy już wiosną, a dorosłych osobników w okresie bezlistnym. Tutaj niezbędne będą tablice lepowe i opryski.
Szkodnik śliw
Misecznik śliwowy
Występuje na różnych drzewach owocowych. Samica owada jest na początku płaska, wypukła i brązowa. Pod swoim ciałem składa mnóstwo drobnych jaj. Najwięcej szkód wyrządzają larwy które sieją spustoszenie na młodych pędach. Przez to drzewa słabo owocują, mają mało owoców, w dodatku co raz bardziej drobnych. Dodatkowo wytwarzają rosę miodową, która pokrywa liście i jest podłożem do rozwoju grzybów. Tutaj również zaleca się zwalczanie tego szkodnika wiosną.